Herbář

ALOE VERA

ANTIOXIDANT, DETOX, VITAMÍNY, KŮŽE, VLASY, NEHTY

Aloe vera (Aloe barbadensis miller) neboli Aloe pravá je sukulentní rostlina, pocházející pravděpodobně z Arabského poloostrova. Aloe prospívá stavu pleti, nehtům a vlasům, pomáhá léčbě povrchových zranění a kožních problémů. Podporuje přirozenou obranyschopnost, imunitní systém, usnadňuje premenstruační syndrom, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Dále působí jako antioxidant, má vliv na hladinu cukru v krvi, napětí a únavu. Tato rostlina je rovněž bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a aminokyseliny, které zajišťují harmonickou činnost organismu. Účinky aloe vera výborně působí při očistných kúrách, při detoxikaci organismu a zlepšuje funkci trávicí soustavy.

 

AŠVAGANDA

ADAPTOGEN, AJURVÉDA, SPÁNEK, RELAXANT, IMUNITA

Ašvaganda (Withania somnifera), neboli také indický ženšen nebo vitánie, je léčivá rostlina pocházející z Indie, Afriky a oblasti Středomoří. Přispívá k udržení normální duševní pohody, zlepšuje náladu, podporuje relaxaci, imunitu a vitalitu. Má vliv na mentální a kognitivní činnost, koncentraci a zmírňuje únavu. Ašvaganda také podporuje dobrý stav kůže, pleti a svalstva. Pravidelné užívání podporuje snadnější přechod do spánku a urychluje usínání. Dále zajišťuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

 

BRAHMI

MOZEK, PAMĚŤ, ANTIOXIDANT, IMUNITA

Brahmi (Bacopa monnieri) je nízká vodní bylinka, původem z JV Asie, vyskytující se v bažinatých oblastech, mokřadech nebo u břehů řek. Mezi její účinky na organismus spočívá v posilnění a regeneraci nervové soustavy. Je vynikající pro lidský mozek, který okysličuje, podporuje koncentraci a zlepšuje paměť. Používá se jako prevence proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Zabraňuje také projevům předčasného stárnutí, je silným antioxidantem, který pročišťuje krev. Podporuje relaxaci a duševní rovnováhu, údajně ji užívají jogíni před meditací. Podporuje imunitní systém a obranyschopnost.

Doporučení: Neužívat společně s ginkgo bilobou.

 

ČERNÝ ČESNEK

ANTIOXIDANT, IMUNITA, CHOLESTEROL, SRDCE, CÉVY

Černý česnek vzniká speciálním zpracováním česneku kuchyňského (Allium sativum). Při jeho výrobě se vybrané palice česneku vystavují určité vlhkosti a teplotě po dobu několika týdnů. Tento proces pozitivní účinky na tělo ještě zesiluje. Černý česnek je výborným antioxidantem, působí antibakteriálně, pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitu, srdeční činnost, cévy a snižuje krevní tlak. Prospívá tělu při nachlazeních, infekcích a doporučuje se na dýchací problémy, jako jsou alergie nebo astma. Dodává tělu množství vitamínů a minerálů. Pomáhá při pocitech těžkých nohou.

 

GINKGO BILOBA

CÉVY, MOZEK, PAMĚŤ

Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom, původem z Číny, který dosahuje výšky až 35 metrů a patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Jinan rozšiřuje cévy, proto je výbornou prevencí proti náhlým mozkovým příhodám nebo infarktu myokardu. Pomoci může také při poruchách paměti, závratích, otocích mozku, hučení v uších, bolesti hlavy, pomatenosti apod. Dále může pomoci proti křečovým žilám a proti projevům Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Dále výborně pomáhá při nedokrvení dolních končetin a při srdečních arytmiích. Má také účinky antibiotické a protialergické, zejména při astmatických záchvatech.

 

KURKUMA

AJURVÉDA, ANTIOXIDANT, PROTI ZÁNĚTU, IMUNITA, ZAŽÍVÁNÍ

Kurkumě nejen ajurvéda, ale také současné studie připisují úžasné léčivé vlastnosti. Kurkuma je silně protizánětlivá, a to především v případech akutních. Kurkuma má schopnost potlačit srážlivost krevních destiček, čímž dochází k utlumení zánětlivých procesů v těle. Jedná se o silné přírodní antibiotikum s protivirovými a protibakteriálními účinky, které je organismem výborně snášeno. Kurkuma také funguje jako skvělá prevence a způsob, jak posílit imunitní systém. Ajurvéda však kurkumy využívá nejvíce k posílení okruhu jater. Kurkuma je silný antioxidant, který dokáže očistit játra při zánětech i jejich toxickém poškození.

 

MACA

RELAXANT, HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA, LIBIDO, VITALITA

Kořen Maca (Lepidium meyenii), známý také jako peruánský ženšen, je rostlina pocházející z centrálních And Jižní Ameriky. Maca je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů, obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, hořčík, draslík, zinek, měď, selen, B-vitaminy a další. Pomáhá snižovat stres a úzkost, zlepšuje stav mysli. Díky svým povzbuzujícím účinkům může pomoci s nárůstem energie a se spánkovými problémy. Pomáhá také zvyšovat libido a sexuální touhu. Je vhodný pro ženy, které trpí hormonální nerovnováhou, včetně žen s PCOS (syndrom polycystických ovárií) nebo menopauzou. Mužům zvyšuje počet a zlepšuje aktivitu spermií.

 

OSTROPESTŘEC

ANTIOXIDANT, DETOX, TRÁVENÍ, JÁTRA, KREVNÍ TLAK

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá až dvouletá bylina, vyskytující se okolo Středozemního moře, ale také v JZ Asii nebo na Kanárských ostrovech. Jeho nejvýznamnějšími benefity jsou léčbaa ochrana jater i ledvin, pomoc k normálnímu trávení a příznivý účinek na žlučník, slezinu a kožní onemocnění jako je ekzém, lupénka nebo pigmentové skvrny. Pomáhá zmírňovat záněty, cirhózu, eliminuje vznik a zvětšování žlučových kamenů. Dokáže pomoci s regenerací cévních stěn a s pročištěním žlučového měchýře a žlučových cest, včetně dvanácterníku. Dále je vhodný pro regulaci nízkého tlaku krve, i pro pacienty s poruchami krevního oběhu.

 

PÍSKAVICE

TRÁVENÍ, CHOLESTEROL, CÉVY

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je bylina původem ze Středomoří. Má květy bělavé barvy a jako plody má dlouhé lusky, které mohou obsahovat až dvacet semen. A právě tato semena obsahují látky používané v lékařství. Pískavice se používá při trávicích potížích - nadýmání, průjmech, pálení žáhy, překyselení žaludku, křeče atd. Celkově posiluje organismus a podporuje regeneraci. Dále snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Funguje jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. V tradičním lékařství byl doporučován kojícím ženám pro zvýšení produkce mateřského mléka. Ženy také věřily, že semena byliny působí jako afrodisiakum a že zlepšuje tvar a pevnost poprsí.

 

RAKYTNÍK

ANTIOXIDANT, IMUNITA, VITAMÍNY, DETOX, OMEGA 3

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je trnitý keř, který pochází z oblasti Číny, Kavkazu, Mongolska, Nepálu a Indie. V současnosti je rozšířený po celé Evropě. Díky vysokému obsahu vitamínů C, B, D, A a E má příznivý vliv především na imunitní systém a zvyšuje odolnost vůči infekcím a stresu. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, dále stimuluje činnost jater a plic, a pomáhá tak při jejich onemocněních. Reguluje také krevní oběh a kardiovaskulární systém. Čistí tělo od toxických látek, pomáhá při kožních onemocněních, popáleninách a omrzlinách. Také příznivě působí při revmatismu a má protinádorové účinky.

 

RDESNO

CHOLESTEROL, KRVETVORBA, PAMĚŤ, REGENERACE

Rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum) je vytrvalá, 7 až 10 metrů dlouhá bylina, pocházející z Číny. Obsahuje minerály jako hliník, měď, draslík nebo hořčík. Má pozitivní vliv na normální hladinu cholesterolu v krvi, na normální činnost kardiovaskulárního systému, na hormonální nerovnováhu, posiluje krvetvorbua regeneraci svalstva, šlach a kostí. Mužům pomáhá při vypadávání vlasů. Dále zlepšuje fyzickou i psychickou pohodu, má protizánětlivé účinky a mělo by pomáhat paměti a při učení.

 

SCHIZANDRA

ADAPTOGEN, CÉVY, JÁTRA, DÝCHÁNÍ, ZRAK

Schizandra (Schizandra Chinensis Turcz.) je opadavá liána, která se vyskytuje v korunách listnatých stromů. Původem pochází z Asie, má červené plody, které obsahují jedno nebo dvě semena. Schizandra patří mezi adaptogeny, které mají povzbuzující účinky. Působí proti únavě, stresu, zlepšují dýchání a ostrost zraku. Používá se i k regeneraci a ochraně jater, účinná je i k regeneraci jaterní tkáně poškozené alkoholem. Semena rostliny stimulují cévní systém a chuť k jídlu a snižují riziko civilizačních chorob. Zvyšují krevní tlak, proto by meli být lidé s vysokým tlakem a epilepsií se schizandrou opatrní.

 

WILD YAM

KLIMAKTERIUM, HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA, PAMĚŤ

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) neboli Wild Yam je exotická rostlina pocházející původně z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Je často využíván v období klimakteria neboli přechodu do fáze reprodukčního klidu, u kterého přispívá ke zmírňování nepříjemných pocitů a vjemů – návaly horka, pocení, bušení srdce, únava, poruchy spánku, nespavost, deprese, závratě, emocionální výkyvy. Pomáhá s regulací menstruačního cyklu a s dosažením rovnováhy ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Pozitivně ovlivňuje paměť a koncentraci.

 

TRIBULUS

LIBIDO, HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA, POTENCE

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je oblíbenou bylinou zejména u mužů, ale skvěle funguje i u žen. Přirozeně podporuje obranyschopnost, má vliv na hormonální aktivitu a pohlavní systém. Přispívá k udržení normálních funkcí kardiovaskulárního systému. Blahodárně působí na nervový systém a podporuje normální stav dýchacích cest i pleti. Kotvičník udržuje dobrý stav dásní a úst.

 

ŽENŠEN PRAVÝ

ADAPTOGEN, ŽIVOTABUDIČ, IMUNITA, POTENCE, VITALITA

Ženšen pravý (Panax ginseng) je nejsilnější tonikum tradiční čínské medicíny a vysoce účinný modelový adaptogen. Ženšen je nejlépe probádanou mediciální rostlinou vůbec, obsahuje několik desítek silně léčivých látek tzv. ginsenosidů, které tvoří více než 20 % hmotnosti sušeného kořene. Výborně se uplatňuje v prevenci a léčbě civilizačních nemocí. Ženšen pravý je užívaný po staletí pro své příznivé účinky na vitalitu, výdrž, celkovou fyzickou kondici a imunitu.

 

ŽENŠEN SIBIŘSKÝ

ADAPTOGEN, RELAXANT, ÚNAVA, CHOLESTEROL, IMUNITA

Sibiřský ženšen (Eleuterokok ostnitý) obsahuje vysoké množství specifických látek tzv. eleuterocidů, díky nimž má řadu blahodárných účinků na celý organismus. Jedná se o klasický adaptogen a antioxidant. K jeho účinkům patří i ochrana před osteoporózou a před oxidačním poškozením tkáně. Ženšen sibiřský snižuje hladinu hormonálního a buněčného stresu, čímž přímo bojuje proti únavě.

 

CORDYCEPS

ADAPTOGEN, VITAMÍNY, IMUNITA, LEDVINY

Housenice čínská (Cordyceps sinensis) je vzácná houba, které má bohaté tradiční využítí. Cordyceps je výrazný adaptogen, zpomaluje stárnutí, obsahuje Cordycepin, betaglukany a celou řadu cenných bioaktivních látek, dále vitamíny D, E, K, B, C, minerály a stopové prvky. Doporučení při užívání: Nedoporučuje se užívat večer, protože může narušovat spánek. Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C. Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

ČAGA

ADAPTOGEN, ANTIOXIDANT, LYMFATICKÝ OBĚH, VITALITA

Čaga (Rezavec šikmý, Inonotus obliquus) je houba rostoucí na kmenech bříz. Jedná se tedy o tradiční evropskou a severoevropskou houbu, která se v ruské medicíně využívá již minimálně 4 století. Je užívána zejména pro své antioxidační účinky. Čaga pozitivně ovlivňuje mediátory zánětu, má také pozitivní vliv na trávení a žaludeční problémy. Čaga je výborný adaptogen. Doporučení při užívání: Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C.Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

HLÍVA ÚSTŘIČNÁ

ADAPTOGEN, IMUNITA, CHOLESTEROL, VITALITA

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je nejznámnější a nejvíce skloňovaná léčivá houba na světě. Obsahuje velké množství vitamínu B, C, D, K a betaglukanů, které pomáhají pro aktivaci imunity. Má prokázané antidiabetické, antimikrobiální, imunomodulační účinky a také snižuje hladinu cholesterolu. Doporučení při užívání: Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C.Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

REISHI

ADAPTOGEN, PROTI ZÁNĚTU, IMUNITA

Reishi (Ganoderma lucidum, Lesklokorka lesklá) je modelová léčivá houba a adaptogen. Reishi je pro své širokospektrální účinky nazýváno božskou houbou nesmrtelnosti. Obsahuje specifické látky (betaglukany, polysacharidy), které působí na aktivaci imunitní odpovědi organismu. Má vysoký protizánětlivý, srdečně-cévní a neuroprotektivní účinek. Doporučení při užívání: Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C. Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

SHIITAKE

BETAGLUKANY, CHOLESTEROL, VITAMÍNY, JÁTRA, LEDVINY

Shiitake neboli houževnatec jedlý (Lentinula edodes) je jedlá houba původem z východní Asie. Používá se hlavně v čínské a orientální gastronomii, ale také zajímavá je hlavně pro své přínosy na lidské tělo. Obsahuje betaglukany, které mají příznivý vliv na imunitu. Obsahuje vitamíny B2, B6, D, měď, selen a další látky. Jsou prokázány příznivé účinky na vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Působí antiviroticky, antibakteriálně, detoxikuje tělo a přináší mu energii. Používá se pro podporu jater a ledvin.

 

CO JE TO ADAPTOGEN?

Jako adaptogeny jsou označovány byliny, případně houby, které podporují přirozenou schopnost organismu vyrovnat se se stresem, mají antidepresivní účinky a bojují proti únavě. Stres negativně ovlivňuje imunitu, hormonální rovnováhu, kognitivní funkce a biologický rytmus. Lepším zvládáním stresu se dramaticky zvyšuje kvalita života. Tyto látky jsou dále výbornou prevencí a léčbou civilizačních chorob. Při pravidelném užívání také zpomalují stárnutí, chrání játra a pomáhají předcházet naše vlastní adaptační mechanismy a díky tomu nám napomáhají k uzdravení. 

Zpět do obchodu